Logo Logo
Dernek Nasıl Kurulur?

Dernek kuruluşu için ilk  etapta  sadece 7 kişinin bir  araya  gelmesi ve dernek adresi için gösterecekleri bir  büro  gereklidir.

Dernek Üyelerinin Nüfus Cüzdan fotokopileri 7 kişinin (bunlar  akrabada olması sorun teşkil etmez )

Dernek Adresi için kiralanan yer için kira  sözleşmesi( kırtasiyeden alınan adi kira sözleşmesi)

Üstte yer alan işlemleri tamamladıktan sonra ;

      -Dernek Kuruluş Bildirimini doldurunuz  Dernek Kuruluş Bildirimi

(Dernek kurucuları tarafından imzalı, kurucuların T.C kimlik numaları düzgün, okunaklı ve yerleşim yeri olarak açık ikamet adresi olacak şekilde yazılacaktır)

   -Derneğiniz için Tüzük oluşturunuz. Dernek Tüzüğü Şubeli

Dernek tüzüğü için şubeli tüzük oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır.

Dernek Tüzüğü Şubesiz

Derneğiniz için Tüzük oluşturunuz. Dernek Tüzüğü Şubesiz

İlerleyen zamanlarda başka bir il veya ilçede  dernek şubesi açabilirsiniz. Üstte  belirtilen tüzük örneklerinde belirtilen alanlardaki kırmızı renkli bölümleri kuracağınız  derneğe göre bilgisayarda doldurup (üye aidatını 1 TL olabilir) 2  takım çıktı alıp her bir sayfası kurucular tarafından imzalanarak; Dernek Üyeleri Nüfus Cüzdan fotokopileri, dernek büro kira sözleşmesi ve dernek kuruluş bildirimi ile birlikte ilçelerde yer alanlar kaymakamlık, il merkezlerinde  kurulan dernekler ise Valilik İl Dernekler’e  teslim ettiği anda Derneği fiili olarak kurmuş olur.

Dernek evraklarınıza istinaden ilgili inceleme 2-3 gün içinde hemen yapılır. (ilçede kaymakamlığa başvuru yapanlar, kaymakamlık incelemesinden sonra kuruluş evraklarını valiliklere elden teslim edebilir. Bu yolla dernek oluru daha hızlı alınmış olur) Bu inceleme sonucu evraklarınızda herhangi bir  eksik  yoksa Valilik tarafından onaylanmış olan tüzüğünüz size teslim edilir  böylece derneğiniz  resmi olarak olur almış ve kurulmuş olur.

Üstte anlatılan süreç il merkezleri için 2-3 gün, İlçelerde Kaymakamlığa başvuru yapanlar için 1-2 haftadır.

Bu aşamaya gelen derneklerin hibe desteklerine başvuru yapmaları için hemen genel kurul yapıp dernek yönetimini oluşturmaları gerekir. Dernek genel kurul işlemleri son derece basit bir işlem olup bu işlem sonunda belirlenen yönetim kurulu ile ilgili hibe desteklerine başvuru yapılabilir.

 

Hibe Kurtlarından Tavsiyeler