Logo Logo
Kurumsallaşmak Mı? Markalaşmak Mı? Yoksa Kurumsal Bir Marka Olmak Mı?

Bu yazımızda sayfalarca kurumsallaşmak ve markalaşmak nedir? Bunu anlatmayacağız, zaten kurumsallaşmak ve markalaşmayı birbirinden iki ayrı kavrammış gibi görmek işletmeler için stratejik planları kapsamında ve hedefleri doğrultusunda en büyük hata olur. Günümüz de gelişmiş dünya ülkelerinde kurumsallaşma ve markalaşmaya aynı anda doğan fakat cinsiyetleri farklı olan doğum olayları gibi bakılmaktadır. Bir firma evet sonradan da kurumsallaşa bilir ve pekala sonrada markalaşa bilir bu olan bir durumdur. Fakat doğru olan kurumsallaşma ve markalaşmayı en önemli işletme derdi haline getirmek ve bütün iyileştirmeyi bu iki eksen üzerine oturtmaktır.

Yeni kurulacak olan işletmeler için başlangıçta kurumsal ve markalaşma iş fikri ile gelir bu sebep ile yeni olan firmalar kurumsallaşma ve markalaşma adına  daha  başarılı işlere imza atabilir çağa, güncele ve pazara daha çok  ve daha çabuk uyum  sağlar.

Devamını Oku...

Bir iş için( ürün veya hizmet) yetkin ve yeterli sayıda insanın birlikteliğine kurumsallaşma  , bu işin ( ürün veya hizmetin)alıcılar tarafından güven  ve daha bir çok faktöre bağlı olarak  seçilip alınmasına ( tercih edilmesine ) markalaşma demek isabet olur.Bu sebeptendir ki işletmelerin daha başlangıçta iş fikri aşamasından tutunda işletme iş planı aşamasına  kadar her aşamada işletmenin-girişimcinin- imkanları, alt yapısı, entelektüel düzeyi ,algısı, gözlemleri  işletmenin kurumsallaşması ve markalaşmasının temelidir. Bir iş planında işletmenin kurumsal ve marka yapısı bize misyon ve vizyonu ile genel bir çerçeve kazanır ve İşletmenin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinde tahmini de olsa  ‘’ete kemiğe bürünür’’. Bu sebeple yeni kurulacak olan firmalar için kurumsallaşma ve markalaşma firma doğu ile eş zamanlıdır demek daha doğrudur. Sonradan kurumsallaşma ve markalaşma faaliyetleri için işletme kaynaklarını harcamak maliyetli bir iş olduğu için bir çok firma tarafından tercih edilmez.

‘’Köşe başındaki terzi 53 yılıdır aynı yerde, 53 yıldır aynı terzi ve köşeye hepimizden daha yakın olmasına rağmen,  bir türlü dönemedi’’ Eksik olan kurumsallaşma ve markalaşmaydı.

Kurulu ve var olan firmaların kurumsallaşma ve markalaşmaları yönünde önlerinde ağır maliyetleri ortadan kaldırmak için KOSGEB KOBİ Proje Destek Programı tam bir fırsat! . İşletmelerin kurumsallaşma ve markalaşmaları yönündeki yapacakları faaliyetler için yeni makine alımından, yeni personele, yazılım ve programdan tutunda, reklam ve tanıtıma varıncaya kadar işletmelerin çeşitli ihtiyaçları için KOSGEB KOBİ Proje Destek Programı kapsamında sizde KOSGEB’den 150.000 TL ’ye kadar hibe  desteği alabilirsiniz.

KOSGEB KOBİ Proje Destek Programı Nedir? Kimlere Nasıl Hangi Şart ve Koşullarda Kurumsallaşma ve Markalaşma desteği sunmaktadır öğrenmek için tıklayınız.

Hibe Kurduna Soru Sormak İçin Tıklayınız

Hibe Kurtlarından Tavsiyeler